Posiadamy umowę z Wielkopolskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ na refundację środków pomocniczych.

Realizujemy zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne – z refundacji mogą korzystać pacjenci zarejestrowani we wszystkich Oddziałach Wojewódzkich NFZ.

Do grupy środków pomocniczych należą:

 • pieluchomajtki
 • majtki chłonne
 • pieluchy anatomiczne
 • wkładki
 • podkłady jednorazowe

Zmiany w refundacji wyrobów medycznych od 1 grudnia 2021 roku – czy pacjenci na nich skorzystają?

Odpowiadając na pytanie można uspokoić pacjentów – zmiany są na ich korzyść. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 27 sierpnia 2021 r. zmienia się sposób wyliczania refundacji na wyroby chłonne. Co ważne, jest on taki sam dla pacjentów z kodem P.100 jak również P.101.

W sposób wyraźny wzrosły limity finansowania produktów chłonnych. Nowością jest przypisanie limitu do kategorii środka chłonnego:

 • na pieluchomajtki, majtki chłonne, pieluchy anatomiczne maksymalny limit refundacji wynosi 70% z kwoty 1,70 zł, czyli 1,19 zł
 • na wkładki anatomiczne i podkłady maksymalny limit refundacji wynosi 70% z kwoty 1,00 zł, czyli 0,70 zł. Grupa ta musi posiadać minimalny poziom chłonności 250 ml

W przypadku kwot niższych niż maksymalne kwoty te stanowią podstawę do obliczenia maksymalnej kwoty refundacji.

Podane kwoty zostały przypisane do 1 sztuki środka chłonnego, co również jest nowością. Pacjent nie otrzymuje jak dotychczas kwoty refundowanej przez NFZ na miesiąc. Refundacja będzie wzrastała wraz z ilością środków chłonnych kupowanych przez pacjenta, która najczęściej określana jest jako 90 sztuk na miesiąc.

W związku z tym:

 • refundacja na pieluchomajtki, majtki chłonne, pieluchy anatomiczne wzrasta do 107,10 zł na miesiąc, przy zakupieniu 90 sztuk
 • refundacja na wkładki anatomiczne i podkłady pozostaje taka sama i wynosi 63 zł dla pacjentów z kodem P.101 oraz maleje dla pacjentów z kodem P.100

UWAGA!

Zlecenia wystawione przed 01.12.2021r. nie tracą swojej ważności, natomiast będą realizowane na nowych zasadach. Nie trzeba prosić lekarza o wystawienie nowego zlecenia.

Bez zmian pozostaje:

 • maksymalny limit ilościowy 90 sztuk, wraz z możliwością jego zwiększenia dla pacjentów z uprawnieniami dodatkowymi (47ZN, 47ZND, 47DN),
 • 100% refundacja dla inwalidów wojennych, wojskowych oraz osobach represjonowanych,
 • wzór zlecenia na zaopatrzenia w wyroby medyczne,
 • możliwość realizacji zlecenia na różne rodzaje produktów,
 • możliwość realizacji zlecenia jednorazowo na maksymalnie 6 miesięcy.

Realizacja wniosku

W celu realizacji wniosku potrzebny jest numer wniosku oraz PESEL pacjenta. Zamówienia na realizację wniosku z refundacją mogą Państwo składać telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:00 pod numerem telefonu: 507-457-365. Wnioski realizujemy z dostawą kurierem na następny dzień roboczy.

W jaki sposób uzyskać dofinansowanie na środki chłonne?

 1. Dofinansowanie przysługuje każdej osobie, która jest ubezpieczona – pracuje, jest na emeryturze lub rencie, jest zgłoszona jako członek rodziny.
 2. Pacjent podczas wizyty lekarskiej lub konsultacji telefonicznej prosi o wystawienie zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne. Uprawnionymi do wystawienia zleceń są lekarze specjaliści oraz lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
 3. Zlecenie jest natychmiast weryfikowane i potwierdzane przez NFZ dzięki czemu generowany jest przez system e-ZWM numer zlecenia. który otrzymuje pacjent. Nie jest potrzebny wydruk (tak jak w przypadku e-recepty).
 4. W celu realizacji zlecenia zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Po podaniu numeru zlecenia i numeru PESEL pacjenta następuje realizacja wniosku. Pacjent dokonujący zakupu proszony jest o zapłatę szybkim przelewem. Pozwala to na szybkie zaksięgowanie środków i wysyłkę paczki kurierem pod wskazany adres.

Jeśli macie Państwo dodatkowe pytania dotyczące możliwości otrzymania refundacji do zakupu produktów medycznych prosimy o kontakt:

 • telefoniczny: 507 457 365
 • mailowy: refundacja@rmconsumer.pl