Dodaj opinie

Wiemy doskonale, że wybór odpowiedniego opatrunku specjalistycznego jest zadaniem trudnym. Na rynku jest dostępna niezliczona ilość najróżniejszych opatrunków, a to wcale nie ułatwia wyboru. Co więcej, aby sobie nie zaszkodzić, wymaga to konsultacji z lekarzem, bo to on posiada wiedzę na temat zaopatrywanej rany. Opatrunek ma bowiem pomóc w procesie gojenia rany, a nie zaszkodzić. Dlatego wielu z nas zadaje sobie pytania: jaki opatrunek wybrać? Który opatrunek będzie najlepszy? Aby ułatwić Państwu trochę wybór, przedstawiamy top 5 najczęściej kupowanych opatrunków specjalistycznych w naszym sklepie. Zapraszamy do zapoznania się z naszym rankingiem! A nóż znajdą Państwo swój opatrunek do zadań specjalnych!

Smith Nephew Bactigras – opatrunek parafinowy z chlorhexydyną

To jeden z najczęściej kupowanych opatrunków do trudno gojących się ran. Wykonany jest z delikatnej siatki z gazy i nie przywiera do rany. Nasączony jest parafiną, w składzie posiada również chlorhexydynę, czyli syntetyczny antyseptyk, który ma działanie antybakteryjne – pomaga zwalczać infekcje bakteryjne w ranach oraz zapobiega ich rozprzestrzenianiu się. Bactigras stosuje się bezpośrednio na ranę, należy zabezpieczyć go opatrunkiem wtórnym (zewnętrznym). W przypadku ran o wysokim poziomie wysięku, są one odprowadzane z rany do opatrunku zewnętrznego.

Bactigras nie tylko się nie przykleja, dzięki swoim właściwościom zapewnia także odpowiedni poziom wilgotności i przepuszczalność dla powietrza. Przyspiesza to proces gojenia ran przewlekłych i łagodzi ból. Można stosować go przy takich ranach jak oparzenia, owrzodzenia czy odleżyny. Opatrunki są pakowane osobno, co zapewnia ich sterylność. Bactigras jest zwykle stosowany w leczeniu ran o łagodnym lub umiarkowanym stopniu zakażenia. Jest łatwy w użyciu i można go stosować bezpośrednio na ranę.

Hartmann Cosmopor E – opatrunek na rany pooperacyjne (i nie tylko)

Mimo że z nazwy jest to opatrunek stosowany na rany pooperacyjne czy pozabiegowe, można go używać także na mniejsze skaleczenia. Dzięki warstwie hydrofobowej nie przywiera i nie przykleja się do rany. Jest przeznaczony dla osób o wrażliwej skórze. Posiada trzy warstwy, chroni przed infekcjami i zanieczyszczeniami. Zapewnia także odpowiednią wilgotność rany, co znacząco przyspiesza proces gojenia. 

Opatrunek jest przepuszczalny dla pary wodnej i powietrza, dzięki czemu nie ogranicza naturalnych funkcji skóry. Dzięki zaokrąglonym brzegom, bardzo dobrze trzyma się na skórze i pozwala na zachowanie swobody ruchów. Dzięki warstwie z mikrosiatki, która pozostaje sucha, opatrunek nie przykleja się do rany. Pozwala to na bezbolesna wymianę opatrunku na nowy. Z kolei warstwa chłonna, składająca się ze 100% waty ba­wełnianej, dostosowuje się do rany, zapewniając właściwości absorpcyjne i wyściełające. Dzięki temu rana pozostaje sucha i czysta. Natomiast zewnętrzna strona opatrunku z impregnacją wodoodporną chroni ranę przed zabrudzeniem i infekcjami. Cosmopor E jest łatwy w użyciu i zapewnia skuteczną ochronę i wsparcie procesu gojenia się ran.

Hartmann Atrauman AG – opatrunek ze srebrem do leczenia zakażonych ran

Jest to opatrunek z dodatkiem srebra, które ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, dlatego bardzo dobrze radzi sobie z ranami o wysokim poziomie kolonizacji bakteryjnej. Srebro hamuje bowiem wzrost bakterii oraz zapobiega infekcjom, co sprzyja procesowi gojenia się ran. Atrauman Ag posiada hydrofobową siatkę poliamidową, która jest pokryta srebrem metalicznym i impregnowana maścią z tłuszczy obojętnych. Charakteryzuje się wysokim poziomem przepuszczalności dla powietrza i pary wodnej. Co więcej, nie przykleja się do rany, co umożliwia bezbolesną zmianę. Jest opatrunkiem pierwotnym (wewnętrznym), co oznacza, że do zabezpieczenia go i utrzymania w miejscu potrzebny jest opatrunek wtórny (zewnętrzny). 

Jego niewątpliwym plusem jest to, że może być docinany do wymaganego wymiaru i kształtu, dzięki czemu zapewnia dobry kontakt z powierzchnią rany. Wykonany jest z miękkiego i delikatnego materiału, co czyni go bardziej komfortowym dla pacjenta podczas noszenia i zmiany opatrunku. Nie zawiera substancji czynnych ani parafiny. Powinien być zmieniany przy każdej zmianie opatrunku zewnętrznego (chyba że lekarz zaleci inaczej), maksymalnie można go trzymać na ranie 7 dni. Jest przeznaczony do leczenia różnych typów uszkodzeń skóry. Oto kilka przykładowych rodzajów ran, w procesie gojenia których warto wspomóc się stosowaniem opatrunku Atrauman Ag: owrzodzenia żylne podudzi, owrzodzenia w przebiegu stopy cukrzycowej, odleżyny czy oparzenia (maksymalnie II stopnia).

3M Tegaderm Film – opatrunek foliowy zaopatrujący miejsca wkłucia

Tym razem przedstawiamy trochę inny rodzaj opatrunku (w porównaniu do trzech wcześniej opisanych). Tegaderm Film to przezroczysty opatrunek foliowy. Ten typ zaopatrzenia medycznego stosuje się do zabezpieczenia miejsca wokół wkłucia kaniul, wenflonów czy innych mocowanych opatrunkiem elementów. Jego ogromną zaletą jest to, że zapewnia nieustanną widoczność miejsca wkłucia. Posiada wycięcie oraz wzmocnienie włókniną, co zapewnia lepsze uszczelnienie. To opatrunek o wysokim poziomie przepuszczalności powietrza, dzięki czemu skóra może swobodnie oddychać. Może pozostać na skórze do 7 dni.

Jest wodoodporny i nieprzepuszczalny dla cieczy, bakterii i wirusów, jeśli zachowa się jego sterylność. Co więcej, pozostaje niewidoczny na zdjęciach radiologicznych, można go także stosować podczas radioterapii.

Można go również używać jako opatrunek wtórny, do zapewniania wilgotnego środowiska do leczenia ran lub ułatwiania autokatalitycznego oczyszczania ran. To nie wszystkie jego zastosowania – służy także do zaopatrywania oparzeń pierwszego i drugiego stopnia oraz jako opatrunek ochronny na oko.

Co jeszcze warto wiedzieć o tym opatrunku? W przypadku, gdy stosuje się go jako opatrunek wtórny na wyrób medyczny uwalniający lek, istnieje ryzyko zbyt szybkiego wchłaniania leku!

Hartmann Omnifix E – przylepiec chirurgiczny z włókniny

Opatrunek ten można wykorzystać do uszczelnienia miejsca wokół mocowania instrumentów pomiarowych, sond czy cewników, a także do mocowania i pokrywania powierzchni opatrunku pierwotnego. Można go również wykorzystać do przytwierdzenia opatrunków na stawach oraz zaokrąglonych i stożkowatych częściach ciała – jest elastyczny, a to sprawia, że doskonale przylega do różnych kształtów ciała, w tym także do ruchomych obszarów skóry.

Omnifix E wykonany jest z oddychającej włókniny, umożliwiającej przepuszczalność powietrza, co zapewnia prawidłową wentylację i utrzymanie skóry pod opatrunkiem w dobrym stanie.

W przeciwieństwie do wyrobu Tegaderm Film, Omnifix E nie jest przezroczysty. Jest wykonany z delikatnej włókniny, która sprawia, że jest bardziej chłonny, ale nie pozwala na tak dokładną obserwację rany bez konieczności usuwania opatrunku.

Podsumowanie

Każdy z wymienionych powyżej opatrunków ma jeszcze jedną zaletę. Dostępne są w różnych rozmiarach, dzięki czemu można je lepiej dopasować do rany. Co więcej, każdy z nich ma swoje unikalne cechy, które sprawiają, że są one skutecznymi narzędziami w procesie leczenia ran i zranień. Należy jednak pamiętać, że są to wyroby medyczne, dlatego warto korzystanie z nich skonsultować z lekarzem!

<To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Podmiot prowadzący reklamę: Inkontynencja Sp. z o.o.>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *