Dodaj opinie

Każdy z nas wielokrotnie miał do czynienia z różnego rodzaju ranami, począwszy od zwykłego otarcia po skaleczenia i oparzenia. Niekiedy musimy zmierzyć się z głębszymi ranami pooperacyjnymi lub odleżynami. Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja rany oraz jej skuteczne leczenie? W naszym poradniku znajdziesz podpowiedzi, jak przyspieszyć gojenie ran.

Proces powstawania i gojenia ran

Rana powstaje w wyniku przerwana anatomicznej ciągłości tkanek. Może również być rezultatem ich mechanicznego, termicznego, chemicznego lub promienistego uszkodzenia, wskutek działania czynników zewnętrznych. Wyróżnia się dwa rodzaje ran:

  • rany ostre, które goją się bardzo szybko, zwykle do 7 dni. 
  • Rany przewlekłe, które z punktu widzenia medycznego stanowią poważniejszy problem. Po jakim czasie ranę uznaje się za przewlekłą? Specjalista dermatologii i wenerologii wyjaśnia: „Niektórzy autorzy za przewlekłą uznają ranę, która nie goi się w ciągu jednego lub dwóch tygodni, a inni przesuwają tę granicę czasu nawet do ośmiu tygodni

O wiele bardziej skomplikowany pozostaje proces gojenia ran. Nasz organizm pracuje przy nim niezwykle wytrwale, angażując wiele rodzajów komórek, białek i ośrodki nerwowe. Leczenie głębokich ran to skoordynowana współpraca komórek skóry, krwi, substancji znajdujących się w organizmie oraz układu immunologicznego. Proces gojenia ran obejmuje kilka etapów, które w dużym uproszczeniu wyglądają następująco:

  • rana wypełnia się „opatrunkiem” zbudowanym ze skrzepu krwi, dzięki czemu jest chroniona przez zakażeniem
  • Nad skrzepem powstaje bariera ochronna w postaci strupa
  • Makrofagi oczyszczają ranę z komórek obumarłych
  • Następuje nadbudowa komórek i regeneracja całkowita lub częściowa odbudowa struktury tkanek
  • Strup odpada i proces dobiega końca. Po większych i głębszych ranach możesz pozostać widoczna blizna

Prawidłowa pielęgnacja rany

Staranna i prawidłowa pielęgnacja rany znacznie przyśpiesza jej gojenie oraz zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia rozległej blizny. Podstawowym schematem działania, obejmującym również leczenie ran przewlekłych, jest stosowanie się do trzech kroków:

  1. Oczyszczenie rany z użyciem wody, soli fizjologicznej lub preparatów zaleconych przez lekarza
  2. Zdezynfekowanie rany za pomocą niedrażniących środków odkażających; delikatne preparaty nie zawierają w swoim składzie alkoholu ani jodyny
  3. Założenie opatrunku, który pozwoli ochronić ranę przez czynnikami zewnętrznymi. Dla małych ran wystarczy plaster lub gaza jałowa. Jednakże leczenie głębokich ran albo przewlekłych odleżyn wymaga użycia opatrunków specjalistycznych. Należą do nich kompresy hydrożelowe, opatrunki z jonami srebra lub inne zalecone przez personel medyczny

Jak przyspieszyć gojenie ran?

Jak przyspieszyć gojenie ran przewlekłych, głębokich, a nawet niewielkich? Warto stosować preparaty o działaniu miejscowym, stwarzające optymalne warunki dla gojenia się rany. Na przykład hydrokoloidy zapewniają wilgotność, a jednocześnie pochłaniają nadmierny wysięk z ran mokrych. Oprócz tego przyśpieszają budowę nowych tkanek i minimalizują prawdopodobieństwo wystąpienia rozległych blizn. 

Opatrunki hydrokoloidowi mogą z powodzeniem być stosowane przy niewielkich, powierzchniowych zranieniach lub odleżynach bądź owrzodzeniach. Leczenie ran przewlekłych ropiejących lub nadkażdonych może wymagać użycia kremów nawilżających z allantoiną lub witaminami. Warto za każdym razem zasięgnąć opinii lekarza. 

Jeśli chodzi o kwestię, jak szybko zagoić ranę, pomóc może także odpowiednio zbilansowana dieta, bogata w witaminę C. Bez witaminy C organizm nie ma kolagenu – budulca dla nowej tkanki łącznej, który znacząco wpływa na sprężystość i elastyczność zreneregowanej skóry. Suplementacja preparatami bogatymi w witaminy C, A, E i B5 oraz kwasy omega-3 i olej lniany to doskonały, nieinwazyjny sposób na wspomaganie leczenia ran głębokich i przewlekłych.

Możesz przyśpieszyć gojenie ran

Chociaż proces gojenia ran i odbudowy warstw skóry jest skomplikowany i angażujący wiele partii organizmu, możesz mieć wpływ na jego przebieg. Odpowiednia pielęgnacja, wykorzystanie wysokiej jakości opatrunków oraz optymalna suplementacja to klucze do tego, jak przyspieszyć gojenie ran.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *