Prawdopodobnie w ciągu ostatnich dwóch lat byłeś/byłaś świadkiem urazu gałki ocznej. Kontuzje i ciała obce w oku zdarzają się dość często. Nie trzeba pracować przy obróbce metalu, drewna czy betonu bez zabezpieczenia, by doszło do uszkodzenia rogówki. Czasem wystarczy uderzenie gałązką, porywisty wiatr z drobinkami pyłu czy tumany kurzu wzbite przez przejeżdżający pojazd. Trudno być na nie przygotowanym, a uciążliwość uszkodzenia zależy nie tylko od powierzchni. Ważny jest również rodzaj rany, typ ciała obcego oraz to, czy uraz skończył się perforacją główki. Po zaopatrzeniu przez okulistę kluczowym warunkiem powodzenia w gojeniu jest prawidłowe założony opatrunek na oko.
Kiedy oko wymaga ochrony…
Do tego celu można wykorzystać jałową gazę (koniecznie sprawdź, czy została świeżo wyjęta z nowego, jałowego opakowania), przymocowaną przylepcem lub przy pomocy bandaża. Jednak to tylko doraźne rozwiązanie, które stosuje się wtedy, gdy nie mamy pod ręką specjalistycznego opatrunku na oko. W każdej apteczce powinien znaleźć się specjalny kompres, anatomicznie dopasowany do kształtu oczodołów. Każdy uraz oka wymaga osłonięcia gałki ocznej, która po defekcie jest bardzo wrażliwa i czuła kontakt z powietrzem, nie wspominając o przypadkowym dotknięciu. Konieczny jest również opatrunek na oko po operacji. Dobrze zaopatrzona gałka powinna goić się w szczelnie zamkniętym środowisku, w którym dopływ powietrza zapewni struktura materiału opatrunkowego, a nie szczeliny powstałe pomiędzy gazą a przylepcem.
Opatrunek na oko – chroni gałkę oczną i utrzymuje odpowiednie środowisko
W przypadkach szczególnie niebezpiecznych urazów lub sytuacji, w których cała powierzchnia rogówki wymaga osłonięcia, na przykład w przy zainfekowaniu drobnoustrojami, konieczny może się okazać plastikowy opatrunek na oko, pod którymznajdzie się kompres. Dostępne są także wersje plastra z wypukłą komorą na oko. Produkty wysokiej jakości do zabezpieczenia oczodołu zapewniają maksymalny dostęp powietrza, a z drugiej strony utrzymują odpowiedni poziom wilgotności, niezbędny do gojenia się powierzchni oka pod opatrunkiem z nałożoną maścią lub żelem.
-
Hartmann Eycopad, opatrunek oczny – 25 szt.Już od: 32.29 zł
-
3M Tegaderm Film 1628 15 x 20 cm, przezroczysty opatrunek foliowy z ramką – 10 szt.54.81 zł
-
3M Tegaderm Film 1626W 10 x 12 cm, opatrunek półprzepuszczalny, przezroczysty – 50 szt.76.73 zł
-
3M Tegaderm Film 1624W 6 x 7 cm, opatrunek półprzepuszczalny, przezroczysty – 100 szt.89.40 zł
Przy urazie oka pamiętaj o kontakcie ze specjalistą
Dedykowany opatrunek na oko powinien znaleźć się w każdej apteczce. Zawsze warto mieć pod ręką kompres dopasowany anatomicznie do oczodołu z plastikowym zabezpieczeniem, a także maść lub żel, który ochroni powierzchnię rogówki i zapobiegnie dalszemu pogłębianiu się urazu. Usuwanie ciał obcych, zwłaszcza jeśli uraz jest poważny i trwały, musi odbyć się w gabinecie okulistycznym z użyciem lampy szczelinowej. Zabezpieczenie maścią utworzy specjalną powłokę, która działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie oraz łagodzi ból towarzyszący ruchom powiek. Szczelny, specjalistyczny opatrunek na oko z komorą pomoże prawidłowo zabezpieczyć wrażliwe miejsce.