Pütterbinde to, elastyczna opaska z tkaniny w kolorze brązowym, o niskiej rozciągliwości – 85%, do wywołania silnego ucisku w czasie ruchu i niskiego w czasie spoczynku.
Ogólny opis wyrobu
Bandaże uciskowe o niskiej rozciągliwości i gęstym splocie. Są wyposażone w element ułatwiający znalezienie końca bandaża. Bandaże są wykonane w 100% z bawełny i są brązowego koloru. Nie mają warstwy kohezyjnej. Nieaktywne i niejałowe wyroby są dostępne w różnych szerokościach i długościach. Pütter-Verband* to tekstylne, elastyczne bandaże o niskiej rozciągliwości.
Właściwości
Rozciągliwość: ok. 85%.
Można prać do 15 razy: bandaż należy prać w regularnym cyklu prania w temperaturze 95°C, a następnie wysuszyć na płasko. Nie wybielać, nie suszyć w suszarce i nie czyścić chemicznie.
Skład
100% bawełna
Przeznaczenie i wskazania
Bandaże uciskowe to niesterylne wyroby medyczne stosowane przez personel medyczny na nieuszkodzonej skórze człowieka (powyżej 6. miesiąca życia) w środowisku szpitalnym i domowym. Bandaże uciskowe można stosować do terapii uciskowej (WKR 0,9–1,3) (faza zmniejszania nacisku) do leczenia:
• żylaków (np. żylaków podczas ciąży, wspomagająco w inwazyjnym leczeniu żylaków)
• przewlekłej niewydolności żylnej (PNŻ) z owrzodzeniami żylnymi podudzi (VLU) lub bez (np. PNŻ według klasyfikacji CEAP C3–C6, prewencja pierwotna i wtórna owrzodzeń żylnych podudzi, niewydolności żylnej i angiodysplazji)
• zakrzepicy/zakrzepowego zapalenia żył (np. zakrzepowego zapalenia żył i stanu po wyleczonym zakrzepowym zapaleniu żył, zakrzepicy żył głębokich nóg i rąk, stanu po zakrzepicy żył głębokich, zespołu pozakrzepowego, w ramach profilaktyki przeciwzakrzepowej)
• przewlekłych obrzęków innego pochodzenia (np. obrzęku podczas ciąży, obrzęku pourazowego, obrzęku hormonalnego, obrzęku wargowego, stanów zastoinowych spowodowanych bezruchem (zespół przekrwienia stawów, niedowłady), obrzęków wywołanych lekami [np. antagoniści wapnia, dinitrat izosorbidu, maść litowa, hormony płciowe])
• obrzęków limfatycznych
Wyroby mogą być również stosowane jako:
• bandaże podtrzymujące i odciążające w urazach mięśniowo-szkieletowych
Bandaże uciskowe można stosować w połączeniu z opatrunkami pierwotnymi i wtórnymi. Pütter-Verband są wyrobami wielokrotnego użytku.
Przeciwwskazania
Bandaży uciskowych o niskiej rozciągliwości nie należy używać w przypadku:
• zaawansowanej choroby zarostowej tętnic obwodowych (PAOD)
• zastoinowej niewydolności serca (NYHA III + IV)
• bolesnego obrzęku sinicznego
• wskaźnika kostka-ramię (WKR) > 1,3 i ≤ 0,5
• septycznego zapalenia żył
• róży
Środki ostrożności
Szczególne środki ostrożności są wymagane w przypadku wystąpienia następujących sytuacji: • wyraźne zaburzenia czucia w kończynach (np. w przypadku zaawansowanej cukrzycowej polineuropatii obwodowej)
• wyraźnie sączące zapalenie skóry
• niezgodność z materiałem, z którego zrobiony jest bandaż
• pierwotne przewlekłe zapalenie wielostawowe
Technika aplikacji bandaża, np. w odniesieniu do stopnia naciągnięcia i/lub zastosowania warstwy wyściełającej, musi być dopasowana do cech anatomicznych i patofizjologicznych danego pacjenta, zwłaszcza w przypadku wrażliwej skóry lub osób w podeszłym wieku.
Jeżeli puls na stopie nie jest wyczuwalny, należy wykonać badanie USG Dopplera w celu ustalenia wskaźnika WKR przed rozpoczęciem leczenia. W przypadku wskaźnika WKR należy zastosować odpowiednią metodę pomiaru. Podczas stosowania bandaży uciskowych należy regularnie kontrolować wskaźnik WKR. Należy odpowiednio dostosować leczenie.
Jeżeli system nieelastyczny jest tworzony w wyniku niemalże pełnego rozciągania, wysokie ciśnienie na kostce powinno być ściśle monitorowane przez lekarza.
Wyrobu nie wolno stosować u niemowląt poniżej 6. miesiąca życia. W przypadku stosowania bandaży uciskowych u dzieci (powyżej 6. miesiąca życia) należy odpowiednio zmniejszyć ucisk. Jeżeli podczas leczenia wystąpi silny ból, drętwienie, mrowienie lub widoczne sinienie palców u stóp, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza prowadzącego i zdjąć bandaż uciskowy.
Stosowanie (patrz piktogramy w instrukcji)
Zmodyfikowana technika bandażowania zgodnie z wytycznymi Pütter, o ile lekarz nie zlecił inaczej.
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.
Podmiot prowadzący reklamę: Inkontynencja Sp. z o.o.; Producent: Paul Hartmann AG; Stosuj do opatrywania ran.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.