3.9/5 - (22 opinii)

Trudno gojące się rany wymagają szczególnego traktowania. Efektywną regenerację oraz ulgę dla pacjenta mogą stanowić opatrunki ze srebrem, które wykazują doskonałe działanie bakteriobójcze. Sprawdzają się nawet w sytuacjach, gdy na ranie rozwijają się bakterie wykazujące odporność na antybiotyki. Jak działają te specjalistyczne opatrunki i jak je zakładać? W tym poradniku można znaleźć podstawowe informacje na ich temat. 

Jak działają opatrunki ze srebrem?

Opatrunki ze srebrem na trudno gojące się rany wykazują silne właściwości antybakteryjnie. Mogą być z powodzeniem stosowane w pielęgnacji i procesie leczenia ran nadkażonych oraz cieknących. Jak działają te specjalistyczne kompresy?

Właściwości antybakteryjne               

Srebro zawarte w opatrunkach przede wszytkim blokuje rozmnażanie bakterii. Po drugie, niszczy błonę komórkową bakterii, co prowadzi do śmierci patogenów rozwijających się na powierzchni urazu. Konsekwencją jest zmniejszenie oraz wyciszenie stany zapalnego i oczyszczenie rany ze szkodliwych drobnoustrojów. Opatrunki takie jak Atrauman Ag ze srebrem znacznie przyśpieszają regenerację uszkodzonych obszarów skóry, a dodatkowo cechuje je wysoka przepuszczalność tlenu, który aktywuje proces gojenia.

Wysoka absorpcja

Opatrunki ze srebrem wykazują wysokie właściwości absorpcyjne dla cieczy, przy jednoczesnym zachowaniu optymalnego poziomu wilgotności rany. To sprawia, że kompresy z jonami srebra mogą być z powodzeniem stosowane do opatrywania ran zakaźnych oraz wysiękowych. Opatrunki ze srebrem na trudno gojące się rany chronią przed moczeniem owrzodzenia, co ma miejsce w przypadku standardowych, rozmiękających kompresów. Zmniejszając temo maceracji rany kompresy Ag znacznie przyśpieszają proces jej regeneracji.

Kiedy stosować opatrunki Atrauman Ag ze srebrem?

Opatrunki Atrauman Ag ze srebrem to kompresy, które mogą być z powodzeniem wykorzystywane w leczeniu trudno gojących się ran, w szczególności mokrym (wysiękowych). Umożliwiają skuteczną wentylację rany, eliminując bakterie. Zmniejsza to ryzyko groźnych dla pacjenta powikłań, jednocześnie przyspieszając naturalne procesy regeneracyjne organizmu. Opatrunki ze srebrem sprawdzają się w gojeniu ran o ostrym przebiegu oraz przewlekłych, w tym stopy cukrzycowej. Łagodzą dyskomfort i pozwalają na bezbolesną wymianę opatrunku na nowy. Specjalista z poradni leczenia ran przewlekłych twierdzi: „Opatrunki ze srebrem są skuteczne także w regeneracji blizn po operacjach lub oparzeniach. Doskonale sprawdzają się nawet u pacjentów z bakteriami niewrażliwymi na antybiotyki.

Jak zakładać i zmieniać opatrunki ze srebrem?

Jak zakładać opatrunki ze srebrem? To bardzo łatwy proces. Na początku należy pamiętać o odpowiedniej higienie. Mycie rąk i wcześniejsze oczyszczenie rany środkiem antyseptycznym to podstawa. Następnie należy trzymać się kolejności:

  • Wyjąć z opakowania opatrunek posmarowany maścią z jonami srebra
  • Jeżeli potrzeba, dociąć kompres do pożądanego rozmiaru 
  • Usunąć osłonki zabezpieczające
  • Delikatnie przyłożyć opatrunek do rany, bardzo lekko dociskając

Tak wykonany opatrunek ze srebrem nazywa się pierwotnym, ponieważ ma bezpośredni kontakt z raną. Na niego należy założyć opatrunek wtórny, który zabezpieczy kompres ze srebrem przed zabrudzeniami i utrzyma go we właściwym położeniu. Jak zakładać opatrunek wtórny? Można do tego wykorzystać kompresy chłonne lub nawet superabsorpcyjne (dla ran cieknących) oraz jałowe kompresy gazowe.

Kiedy zmieniać opatrunek ze srebrem?

Opatrunki ze srebrem na trudno gojące się rany powinny być regularnie wymieniane dla stworzenia optymalnych warunków dla regeneracji chorego miejsca. Zaleca się zmianę opatrunki co 3-5 dni, w zależności od intensywności wysięku. Najważniejsza jest jednak obserwacja, a nie trzymanie się ścisłych reguł. Jeżeli wyraźnie widać, że opatrunek jest przemoknięty, a pacjent skarży się na dolegliwości bólowe, zdecydowanie oznacza do czas na wymianę kompresu z maścią na bazie srebra na nowy. Jeżeli pojawią się problemy z oderwaniem poprzedniego opatrunku, warto go delikatnie zwilżyć – nigdy nie robić tej czynności na siłę, co mogłoby doprowadzić do poszarpania rany. 

Dlaczego warto stosować opatrunki ze srebrem?

Opatrunki ze srebrem to doskonałe rozwiązanie w przypadku ran wrzodziejących, wysiękowych oraz przewlekłych i o trudnym przebiegu. Nie tylko działają przeciwbakteryjnie, zapewniając dostęp tlenu, ale również charakteryzują się wysoką absorpcją cieczy. Korzystanie z tego typu specjalistycznych opatrunków pozwala złagodzić ból i dyskomfort odczuwany przez pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *