Przy opatrywaniu ran kluczową rolę odgrywają kompresy. W wersji jałowej lub niejałowej powinny być zawsze pod ręką – w gabinecie zabiegowym lub przy osobie wymagającej częstej zmiany opatrunków. Doskonale sprawdzają się także w gabinetach kosmetologicznych. Kompresy jałowe 10×10 lub 15×15 cm to jeden z najczęściej stosowanych materiałów do opatrunków.
Kompresy jałowe do użycia bezpośrednio na ranę
Gotowe do użycia elementy z delikatnego materiału higienicznego o dużej absorbcji znajdują wiele zastosowań. Kompres jałowy, szczelnie zapakowany osobno w torebkę z papieru powlekanego folią lub blister, służy m. in. do:
- aplikacji środków odkażających i gojących,
- okrywania zaopatrywanej powierzchni,
- pochłaniania wydzielających się substancji bezpośrednio przy ranie.
Kompresy włókninowe z kilku warstw, o dużej chłonności, dostępne są w wielu wymiarach, co ułatwia ich dopasowanie do rozległości rany.
Kompresy włókninowe, gazowe i celulozowe niejałowe
Przy pielęgnacji i opatrywaniu przydadzą się również kompresy niejałowe z włókniny, gazy bądź celulozy. Są pakowane po 5-200 sztuk bez osobnych torebek lub dostępne w rolkach z perforacją, do użycia w dyspenserze. W tych wersjach okazują się niezastąpione przy:
- dezynfekcji nienaruszonej skóry w okolicach rany,
- przemywania drobnych skaleczeń i otarć naskórka,
- absorbcji wydzielin (ropa, limfa) poza obszarem rany,
- oczyszczania naskórka w celach pielęgnacyjnych.
Dla zachowania aseptyki zastosuj kompres jałowy w dowolnym wymiarze
Podczas zamawiania warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonano kompres jałowy. Opatrunki gazowe są bardziej chłonne i doskonale nadają się do ran z wysiękami. Kompresy włókninowe i gazowe w obu wersjach są dostępne w wymiarach od 5×5 cm do 10×20 cm.