5/5 - (1 opinii)

Nietrzymanie moczu to problem, który dotyka coraz więcej osób, niezależnie od wieku i płci. I, choć jeszcze niedawno był tematem tabu, dziś mówi się o nim coraz bardziej otwarcie. Istnieje wiele przyczyn i rodzajów tej dolegliwości, a jednym z najczęściej występujących rodzajów jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Czym dokładnie jest ten typ inkontynencji i jak sobie z nim radzić? Sprawdźmy!

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – co to?

Hasło “wysiłkowe nietrzymanie moczu” przywodzi na myśl wiele skojarzeń. Z jednej strony już sama nazwa wskazuje, jaki czynnik wywołuje ten rodzaj nietrzymania moczu – wysiłek fizyczny. Może to być bardzo szeroko pojęty wysiłek fizyczny. Zaliczyć do niego można uprawianie sportu, pracę fizyczną czy wykonywanie codziennych obowiązków domowych, podczas których dochodzi do niekontrolowanego wycieku moczu. Ale wysiłkowe nietrzymanie moczu to także wycieki podczas czynności takich jak kichanie, kaszel czy śmiech. Dochodzi do nich podczas wykonywania aktywności zwiększających ciśnienie w jamie brzusznej. 

Najczęstsze przyczyny

Ten rodzaj inkontynencji występuje, gdy mięśnie dna miednicy, wspierające pęcherz moczowy i cewkę moczową, ulegają osłabieniu lub gdy dochodzi do problemów z funkcją zwieracza cewki moczowej. Istnieje szereg przyczyn, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia tej dolegliwości. Wśród nich wymienić można następujące:

  • ciąża i poród – to jeden z głównych czynników powstawania ryzyka rozwoju wysiłkowego nietrzymania moczu. W czasie ciąży mięśnie dna miednicy i więzadła są narażone na duże obciążenie. Co więcej, poród siłami natury, zwłaszcza przy długotrwałej akcji porodowej, może prowadzić do uszkodzenia tkanek i nerwów w obrębie miednicy. Te zmiany mogą osłabić zdolność mięśni i więzadeł do podtrzymywania pęcherza, co objawia się mimowolnym wyciekiem moczu.
  • zmiany hormonalne – podczas karmienia piersią czy menopauzy spada poziom estrogenów, co wpływa na strukturę mięśni i tkanki łącznej w okolicach miednicy. Estrogen odpowiada bowiem za elastyczność i wytrzymałość tkanek podtrzymujących pęcherz oraz cewkę moczową. Niedobór tego hormonu prowadzi do osłabienia tych struktur. To z kolei może objawiać się problemami z utrzymaniem moczu, szczególnie przy wzroście ciśnienia w jamie brzusznej.
  • choroby przewlekłe – przewlekły kaszel spowodowany schorzeniami układu oddechowego, takimi jak astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc może wywierać stały nacisk na mięśnie dna miednicy. Powtarzające się epizody kaszlu osłabiają mięśnie i mogą prowadzić do ich niewydolności.
  • naturalne procesy starzenia – z wiekiem tkanki mięśniowe i więzadła stają się mniej elastyczne i tracą swoją siłę. Jest to naturalny proces, który ma znaczny wpływ na pracę struktur podtrzymujących pęcherz. Warto mieć także na uwadze fakt, że nerwy kontrolujące czynności pęcherza mogą z czasem działać mniej efektywnie, co utrudnia kontrolę nad oddawaniem moczu.
  • otyłość – nadmiar masy ciała zwiększa ciśnienie w jamie brzusznej i obciąża mięśnie dna miednicy. Ciągły nacisk na pęcherz może osłabić jego mechanizmy podtrzymujące i prowadzić do problemów z kontrolą moczu, zwłaszcza podczas wysiłku fizycznego.
  • intensywna aktywność fizyczna – długotrwałe i nadmierne obciążenie, takie jak dźwiganie ciężarów czy nazbyt intensywny trening, może przeciążać mięśnie dna miednicy, zwłaszcza jeśli nie są one odpowiednio wzmacniane. Brak równowagi między wysiłkiem a regeneracją mięśni zwiększa ryzyko ich osłabienia i prowadzi do problemów z nietrzymaniem moczu.

Stopniowanie problemu

Jak każda dolegliwość, wysiłkowe nietrzymanie moczu może występować w różnym nasileniu u różnych osób. Trzystopniowa skala tego rodzaju inkontynencji określa nasilenie problemu i pomaga w ocenie jego wpływu na codzienne funkcjonowanie. 

I stopień – mocz wycieka w niewielkich ilościach podczas intensywnych aktywności, takich jak podnoszenie ciężkich przedmiotów, gwałtowny śmiech, kaszel lub kichanie. Zwykle związany jest z osłabieniem mięśni dna miednicy lub niewielkimi uszkodzeniami struktur podporowych pęcherza moczowego. Problem nie wpływa bardzo negatywnie na jakość życia i pojawia się tylko przy dużym wysiłku.

II stopień – problem nietrzymania moczu występuje podczas codziennych czynności, takich jak wchodzenie po schodach, wstawanie z krzesła, bieganie czy szybki marsz. Najczęściej jest spowodowany poważniejszym osłabieniem mięśni dna miednicy oraz zaburzeniem pracy mechanizmu zamykającego cewkę moczową, a także urazami okołoporodowymi lub zmianami hormonalnymi. Wyciek moczu jest uciążliwy, zmniejsza komfort życia i może prowadzić do unikania niektórych aktywności.

III stopień – mocz wycieka nawet w spoczynku lub przy minimalnym napięciu mięśni, takim jak zmiana pozycji ciała czy delikatne napięcie brzucha. Prowadzi do niego ciężkie uszkodzenie mechanizmów podtrzymujących pęcherz i cewkę moczową, zwykle w wyniku zaawansowanych zmian związanych z wiekiem, wieloma porodami lub przewlekłymi chorobami. Przy tak zaawansowanym problemie jakość życia ulega pogorszeniu, może prowadzić do znacznego ograniczenia codziennych aktywności. 

Określenie stopnia wysiłkowego nietrzymania moczu jest niezwykle ważne. Pozwala bowiem na dobór odpowiedniego leczenia. Przy pierwszym i drugim stopniu wysiłkowego nietrzymania moczu zazwyczaj wystarczy skupić się na wykonywaniu ćwiczeń wzmacniających mięśnie dna miednicy (np. ćwiczenia Kegla), zmianie stylu życia (redukcja wagi, zdrowa dieta) czy fizjoterapii uroginekologicznej, podczas której pacjenci uczą się prawidłowo napinać i rozluźniać mięśnie, wykonując specjalistyczne ćwiczenia. Z kolei występowanie trzeciego stopnia wysiłkowego nietrzymania moczu może wymagać bardziej zaawansowanych metod leczenia, takich jak farmakoterapia lub zabieg chirurgiczny.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – środki chłonne i produkty higieniczne

Przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu (jak i przy każdym innym rodzaju inkontynencji) stosowanie wyrobów chłonnych, takich jak wkładki urologiczne czy bielizna chłonna, może znacznie poprawić komfort codziennego funkcjonowania. Produkty te są zaprojektowane tak, aby skutecznie wchłaniać różne ilości moczu, neutralizować zapachy i zapewniać dyskrecję. Równocześnie kluczowa jest odpowiednia higiena, aby uniknąć podrażnień skóry czy infekcji. Zaleca się regularną zmianę produktów oraz stosowanie łagodnych środków myjących, takich jak chusteczki nawilżane oraz kremów ochronnych, które tworzą barierę ochronną dla skóry, minimalizując ryzyko odparzeń i stanów zapalnych.

O doborze odpowiedniego produktu chłonnego możesz przeczytać tutaj: Nietrzymanie moczu – jaki wybrać produkt chłonny?

Podsumowanie

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to powszechny problem, który może znacząco wpływać na jakość życia. Jednak dzięki odpowiedniemu podejściu i dostępnym rozwiązaniom można nim skutecznie zarządzać i poprawić komfort codziennego funkcjonowania. Kluczowe jest tutaj zrozumienie przyczyn wystąpienia tego schorzenia oraz wczesne podjęcie działań zapobiegających, takich jak ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy, fizjoterapia uroginekologiczna czy dostosowanie stylu życia. W codziennym funkcjonowaniu pomocne są również wyroby chłonne. Warto pamiętać, że każda osoba może znaleźć indywidualne rozwiązanie, które przywróci jej pewność siebie i poprawi jakość życia.


To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Podmiot prowadzący reklamę: Inkontynencja Sp. z o.o.; Producenci: Essity Hygiene and Health AB; Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A. Stosuj przy nietrzymaniu moczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *