Dodaj opinie

Problem nietrzymania moczu (ntm) wiąże się ze stresem i dyskomfortem. Tak jednak nie musi być! Żyjemy w czasach, kiedy mamy do wyboru bogatą ofertę środków chłonnych, które pomagają w codziennych zmaganiach z inkontynencją. Jednakże, dla osób dopiero rozpoczynających swoją walkę z tą dolegliwością, może być to przytłaczające. W końcu jaki produkt chłonny będzie najlepszy? Czym kierować się przy dokonywaniu wyboru? Spieszymy z odpowiedziami!

Produkty chłonne – od czego zacząć?

Dobrze dobrany produkt chłonny znacząco poprawi jakość życia. Zapewni komfort i poczucie bezpieczeństwa, które są niebywale ważne przy codziennej walce z nietrzymaniem moczu. By tak się jednak stało, trzeba znaleźć produkt dostosowany do potrzeb i preferencji osoby korzystającej ze środków chłonnych. Jak to zrobić? Przy wyborze odpowiedniego produktu należy skupić się na trzech rzeczach, czyli:

  • określić stan fizyczny osoby zmagającej się z ntm – inne produkty będą idealne dla potrzeb osób mobilnych i aktywnych, a jeszcze inne dla osób niemobilnych i leżących. Dlatego przy doborze odpowiednich wyrobów medycznych warto kierować się możliwościami danego produktu. Więcej przeczytacie o nich poniżej.
  • określić poziom nietrzymania moczu – produkty chłonne charakteryzują się stopniowanym poziomem chłonności, dlatego należy wybrać taki, który zapewni odpowiedni poziom absorpcji moczu. Warto przy tym mieć świadomość, że nie ma sensu od razu wybierać środków o największej chłonności (które są droższe i znacznie większe). Jeśli problem się nasili, wtedy można wybrać produkty o większym poziomie absorpcji.
  • dobrać odpowiedni rozmiar – producenci środków chłonnych zapewniają nie tylko stopniowany poziom chłonności, różnicują również swoje produkty ze względu na rozmiary. Warto jednak wiedzieć, że dobór odpowiedniego rozmiaru jest bardzo ważny. Noszenie za dużych produktów skutkuje na przykład przeciekaniem produktu.

Produkty chłonne – charakterystyka

W ofercie naszego sklepu znajdą Państwo różne środki chłonne. Tak szeroki asortyment pozwala na dobór produktów dostosowanych nie tylko do potrzeb, ale i indywidualnych preferencji każdej osoby. Pozostaje jednak nurtujące pytanie – jaki produkt będzie najlepszy? Oto lista wyrobów chłonnych wraz z ich opisem, który pozwoli rozeznać się w tajemniczym świecie produktów na nietrzymanie moczu:

  • wkładki urologiczne: produkty idealne dla osób cierpiących na lekki i średni poziom ntm. Występują zarówno wkładki dla kobiet, jak i dla mężczyzn – oba te typy produktów różnią się kształtem, dzięki czemu dopasowują się do anatomii damskiej lub męskiej. Dzięki niewielkim rozmiarom, zapewniają dyskrecję. Ich niewątpliwym plusem jest neutralizacja nieprzyjemnych zapachów.
  • majtki chłonne (pants): to świetny wybór dla osób mobilnych i aktywnych, które chcą się cieszyć wygodą, dyskrecją i bezpieczeństwem. W swojej ofercie mamy różne modele (dla kobiet, dla mężczyzn oraz uniwersalne) i kolory majtek chłonnych, które są dostępne w różnych rozmiarach. Wyglądem przypominają zwykłą bieliznę, dzięki czemu zapewniają również komfort psychiczny. Z kolei stopniowany poziom chłonności umożliwia dobór produktów odpowiadających poziomowi inkontynencji. Neutralizują również niepożądane zapachy.
  • pieluchomajtki (slip lub flex): to produkty zapinane na rzepy lub mocowane za pomocą pasa mocującego. Przeznaczone są dla osób niemobilnych i leżących (przy chodzeniu mogą się zsuwać, dlatego nie warto ich wybierać, jeśli prowadzi się aktywny tryb życia). Występują w różnych rozmiarach, a stopniowany poziom chłonności pozwala dobrać produkty osobom o różnym poziomie nietrzymania moczu.
  • pieluchy anatomiczne: można je określić mianem większej wersji wkładek urologicznych. Są utrzymywane na właściwym miejscu przez majtki siatkowe wielokrotnego użytku, mogą również stanowić dodatkowe zabezpieczenie w połączeniu z innymi produktami chłonnymi. Neutralizują zapachy.

Teraz te nazwy przestają być tak enigmatyczne, a wybór odpowiedniego produktu nie spędza już snu z powiek, nieprawdaż? Warto jednak mieć na uwadze jeszcze jedną kwestię. Dobór idealnego środka na nietrzymanie moczu nie jest zadaniem łatwym. Co więcej, na drodze do znalezienia tego, który najlepiej wpisze się w potrzeby, można kilka razy wybrać niewłaściwą ścieżkę (czy też produkt). Co to oznacza? Znaczy to tyle, że czasem dobrze jest wypróbować różne wyroby i sprawdzić, który produkt chłonny najlepiej odpowiada na codzienne potrzeby. 

A co, jeśli te produkty nie są wystarczające? W takim przypadku dodatkową formą ochrony mogą być podkłady higieniczne. Są dostępne w różnych wymiarach i stanowią zabezpieczenie przed przeciekami moczu. Warto mieć je na uwadze, ponieważ zapewniają dodatkowy komfort i chronią łóżko przed nieprzyjemnymi skutkami inkontynencji. 

Czy warto korzystać dodatkowo ze specjalistycznych środków pielęgnacyjnych?

Problem nietrzymania moczu wiąże się również z podrażnieniami skóry, takimi jak odparzenia czy stany zapalne. Dlatego tak ważne jest delikatne oczyszczenie jej za pomocą chusteczek nawilżających i zabezpieczenie przed moczem za pomocą odpowiednio dobranych produktów pielęgnacyjnych. Kremy barierowo-cynkowe stanowią ochronę przed podrażnieniami, z kolei chusteczki delikatnie oczyszczają skórę. Zapewnia to skórze zdrowy wygląd i znacząco wpływa na codzienną higienę.

Stopnie nietrzymania moczu:

Określenie poziomu nietrzymania moczu pozwoli dobrać produkty o chłonności dostosowanej do indywidualnych potrzeb osób borykających się z ntm. Pomaga to również w doborze odpowiednich strategii leczenia i produktów pielęgnacyjnych. Nie można jednak przy tym zapomnieć, że ocena stopnia inkontynencji powinna być przeprowadzona w konsultacji z lekarzem. Stopnie nietrzymania moczu:

  • lekkie nietrzymanie moczu – charakteryzuje się sporadycznymi wyciekami moczu, zwykle podczas kaszlu, kichania lub śmiechu.
  • średnie nietrzymanie moczu – objawia się częstszymi wyciekami moczu, które mogą wystąpić podczas wykonywania codziennych czynności, takich jak chodzenie lub podnoszenie.
  • ciężkie nietrzymanie moczu – jest to zaawansowany stopień inkontynencji, w którym występują nagłe i znaczne wycieki moczu, nawet przy minimalnym wysiłku fizycznym.

Rodzaje nietrzymania moczu:

Istnieją różne typy inkontynencji. Mają one inne przyczyny, a co za tym idzie, będą wymagały różnych podejść do leczenia. Oto niektóre z głównych typów nietrzymania moczu:

  • wysiłkowe: występuje podczas wykonywania fizycznego wysiłku, takiego jak kaszel, kichanie, podnoszenie ciężarów lub ćwiczenia. Może być spowodowane osłabieniem mięśni dna miednicy.
  • naglące: polega na nagłym i trudnym do kontrolowania pragnieniu oddania moczu, które może prowadzić do wycieków moczu przed dotarciem do toalety. Może być spowodowane nadreaktywnością pęcherza.
  • mieszane: jest to kombinacja nietrzymania moczu wysiłkowego i naglącego. Osoba może doświadczać wycieków zarówno podczas wysiłku, jak i przy nagłym parciu na pęcherz.
  • przelewowe: polega na niezdolności do całkowitego opróżnienia pęcherza, co prowadzi do wycieków moczu na skutek jego nadmiernego napełnienia. Może być spowodowane obstrukcją dróg moczowych lub uszkodzeniem nerwów kontrolujących pęcherz.
  • pozapalne: objawia się wyciekami moczu spowodowanymi infekcjami dróg moczowych lub stanami zapalnymi pęcherza.
  • neurologiczne: jest to rodzaj inkontynencji spowodowany uszkodzeniem lub chorobami układu nerwowego, które kontrolują funkcje pęcherza. Może być wynikiem urazów rdzenia kręgowego, stwardnienia rozsianego lub udarów.

Przykładowe produkty chłonne

Nie da się ukryć, że odpowiednio dobrany produkt chłonny znacząco poprawia komfort życia osób zmagających się z ntm. Nie można jednak przy tym zapomnieć, że profesjonalna opinia lekarza jest niezastąpiona. Konsultacja ze specjalistą pozwoli na dokładną diagnozę problemu oraz dobór optymalnego planu leczenia, uwzględniającego indywidualne potrzeby i możliwości pacjenta. Dlatego też zachęcamy do skorzystania z wiedzy i doświadczenia lekarzy prowadzących.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Podmiot prowadzący reklamę: Inkontynencja Sp. z o.o.

Producenci: Essity Hygiene and Health AB oraz Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych SA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *