5/5 - (10 opinii)

O tym, jak ważna jest apteczka domowa, najczęściej przekonujemy się podczas niespodziewanych zdarzeń. Wypadki nie czekają, dlatego zawsze w domowym zaciszu powinniśmy być przygotowani na skaleczenie, zwichnięcie czy oparzenie. Gdy kogoś z domowników dopada silny ból lub krwawienie, warto mieć pod ręką sprawdzone farmaceutyki i materiały opatrunkowe. Jej skompletowanie nie zajmuje dużo czasu, za to w potrzebie błyskawiczne pozwoli skorzystać z pierwszej pomocy. Co powinno być w apteczce domowej – niezbędnym zestawie leków i materiałów pierwszej potrzeby?

Spis treści poradnika:


Zestaw do auta nie wystarczy. Czym różni się apteczka samochodowa od domowej?

Wiele osób uważa, że nie potrzebuje specjalnego domowego zestawu medykamentów, ponieważ zawsze można zajrzeć do apteczki, którą wozimy w samochodzie. Oczywiście, przy wypadku należy skorzystać z każdej pomocy, by szybko i skutecznie opatrzyć ranę. Ale przeznaczenie zestawu samochodowego jest zupełnie inne. Zacznijmy od tego, że obecnie polski kodeks drogowy nie nakłada na kierowcę obowiązku jego posiadania. Jednak trudno wyobrazić sobie podróż bez materiałów do udzielenia pierwszej pomocy w kraju, w którym średnio co 20 minut dochodzi do wypadku komunikacyjnego. A że ten sam kodeks obliguje nas do obowiązkowego udzielenia pomocy ofierze zdarzenia, już wiemy, dlaczego powinno się dbać o wyposażenie apteczki samochodowej.

Potrzebujesz bardziej urozmaiconej zawartości

Gotowe pudełko z czerwonym krzyżem do auta zawiera w sobie jedynie podstawowe materiały do udzielenia pierwszej pomocy dla osoby poszkodowanej w wypadku komunikacyjnym. Swoją drogą zawsze warto doposażyć tę apteczkę i uzupełnić ją o dodatkowe materiały opatrunkowe, takie jak jałowe kompresy i gaziki o różnej wielkości bandaż elastyczny w co najmniej dwóch rozmiarach czy urozmaicony zestaw opasek dzianych. Nie zmienia to faktu, że pakiet samochodowy to opcja awaryjna, przeznaczona do użycia w ściśle określonych okolicznościach. Dlatego powinny się tam znaleźć przede wszystkim materiały do tamowania obfitego krwawienia czy środki opatrunkowe do unieruchamiania kończyn.

Apteczka w domu? Dawniej przeznaczano na nią całą szafę!

Dobrze wyposażona domowa apteczka ma do spełnienia funkcję domowego centrum zdrowia. Dawniej w każdym szlacheckim dworku był to osobny mebel – szafka lub kredens, w którym przechowywano rozmaite specjały służące ochronie zdrowia, a więc także np. nalewki czy suszone zioła, a także popularne w dawnej medycynie octy i driakwie. Właściwości lecznicze przypisywano także np. konfiturom czy piernikom, dlatego nie może dziwić, że czasem rozmiar szafy nie wystarczał na kompletne wyposażenie apteczki domowej. Zatem przeznaczano na nią całe pomieszczenie, podobnie jak na spiżarnię czy inne obiekty gospodarcze.

apteczka domowa
Zawartość apteczki domowej

Podpowiadamy, co powinna zawierać apteczka domowa pierwszej pomocy

Dziś dostęp do pomocy medycznej jest łatwiejszy, dlatego nie trzeba organizować osobnych mebli na własną apteczkę domową z odpowiednim wyposażeniem. Jednak zgromadzenie w jednym miejscu niezbędnego zestawu na rożne dolegliwości i zdarzenia to nadal doskonałe rozwiązanie. Podstawowy zestaw środków opatrunkowych i najpotrzebniejsze medykamenty prędzej czy później okażą się niezbędne, i to najczęściej od ręki. Co powinno złożyć się na współczesne wyposażenie apteczki domowej?

Jakie leki powinny być w domowej apteczce?

Żeby funkcjonalnie urządzić apteczkę domową, nie potrzebujemy osobnej piwniczki czy nawet kredensu. Najlepsza będzie wisząca szafka z zamknięciem na klucz (zwłaszcza gdy w domu są małe dzieci). Podstawowy podział jej zawartości to;

  • materiały opatrunkowe,
  • specyfiki do zastosowania zewnętrznego,
  • środki doustne

Jeśli to możliwe, warto przed zakupem odpowiedniego schowka wziąć pod uwagę możliwość wydzielenia osobnych półek na każdy z rodzajów medykamentów. W ostateczności rolę apteczki domowej może odegrać pudełko z przegródkami lub rozwiązanie typu “box to box”.

Materiały opatrunkowe

Środki służące do zabezpieczenia skaleczeń i uszkodzeń skóry to absolutna podstawa, na której powinna być zorganizowana każda domowa apteczka. Muszą być pod ręką w momencie jednego z wypadków najczęściej zdarzających się w domu. Rozcięcie podczas krojenia warzyw, rozbicie głowy w trakcie zabawy, zdarte kolana czy nastąpienie na ostry przedmiot to bardzo częste zdarzenia, a bez podręcznego zestawu nie da się szybko i sprawnie opanować sytuacji. Zaopatrz się w bandaże, jałową gazę i specjalistyczne kompresy na różne sytuacje. Tego nie może zabraknąć w Twojej apteczce domowej:

Maści, kremy, płyny

Najczęstszym wypadkiem zdarzającym się w domu jest oparzenie. Często również potrzebujemy środków łagodzących skutki nadmiernego opalania się. Swoje robią też komary i inne insekty, a do tego dochodzą rozmaite otarcia, stłuczenia czy odparzenia. Skóra Twoich najbliższych potrzebuje na wszelki wypadek takiego wyposażenia apteczki domowej:

  • środek (krem, pianka, żel) na oparzenia,
  • krem na odparzenia skórne,
  • talk w płynie typu pudroderm,
  • altacet i rywanol,
  • maść lub żel przeciwbólowy (na stłuczenia, siniaki, urazy oraz bóle mięśniowe i stawowe),
  • maść rozgrzewająca.

Leki i suplementy diety

Z lekami doustnymi należy zachować szczególną ostrożność. Najważniejsza jest ti ocena sytuacji i decyzja, czy stan osoby narzekającej na dolegliwości wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Jednak w wielu sytuacjach potrzebne są medykamenty na bóle, niedyspozycje trawienne, kaszel czy jako uzupełnienie mikroelementów. Co powinno być w apteczce domowej? Skompletuj taki zestaw:

  • środki przeciwbólowe, najlepiej o uniwersalnym działaniu, także przeciwzapalnym,
  • leki na problemy gastryczne, np. krople ziołowe na niestrawność,
  • środki rozkurczowe,
  • środki przeciwbiegunkowe, w tym suplementacja elektrolitowa przeciw skutkom odwodnienia,
  • preparaty przeciwalergiczne i przeciwuczuleniowe,
  • według potrzeby – środki uspokajające i nasenne.

Leki przyjmowane na stałe

Jeśli wśród domowników są osoby wymagające stałej aplikacji leków przepisanych przez lekarza, najlepiej wydzielić na nie w apteczce specjalne miejsce. Powinno się je opisać imieniem i nazwiskiem, a także informacją na temat ich przyjmowania. W tym wypadku wyposażenie apteczki domowej gwarantuje dobrą organizację terapii.

Sprzęt i akcesoria medyczne w domowej apteczce

Jeśli planujesz zakup specjalnej szafki na wszystko, co związane ze zdrowiem, zadbaj o to, by zmieściły się tam również urządzenia o trochę większych gabarytach, takie jak inhalator czy ciśnieniomierz. Tego wyposażenia apteczki domowej nie powinno zabraknąć w żadnym domu:

  • termometr,
  • pulsoksymetr,
  • nebulizator,
  • ciśnieniomierz,
  • aparat do usuwania kleszczy,
  • jednorazowe rękawiczki lateksowe lub nitrylowe,
  • nożyczki.

Nie czekaj na nagłe zdarzenie! Skompletuj swój zestaw pierwszej pomocy

Dzięki dobrej organizacji i wyposażeniu nie zaskoczy Cię żadna nagła sytuacja. Apteczka domowa to także doskonały sposób na zapewnienie domownikom wsparcia podczas każdego schorzenia. Opatrunki na rany i podręczne specyfiki po prostu muszą być w każdym domu. Niezależnie od tego, co powinno być w apteczce domowej, warto pamiętać, że nawet najbogatszy zestaw opatrunków i leków nie zastąpi wizyty u specjalisty i regularnego leczenia z wykorzystaniem rzetelnej wiedzy medycznej. Po udzieleniu pierwszej pomocy najlepiej sprawdzić, czy skaleczenie nie wymaga interwencji chirurgicznej, a nagły stan – skontrolowania przyczyn i wdrożenia terapii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *