5/5 - (9 opinii)

Każda dumna mama malucha musi pamiętać o tysiącu spraw. Nie zapomniałaś o wyborze idealnych ubranek, wiesz wszystko o karmieniu i mleku następnym, przebrnęłaś przez trudy pierwszych kąpieli… W gąszczu wyzwań nie można zapomnieć o zdrowej pupie twojego bobasa. Dowiedz się jaki krem na odparzenia sprawdzi się w waszym przypadku.

Spis treści poradnika:

Skok w wielki świat

Zacznijmy od początku… i to dosłownie. Gdy dziecko znajduje się w brzuchu mamy, pływa spokojnie w płynie owodniowym, jest mu ciepło i przytulnie. Wyobraźmy sobie, jaki wstrząs przeżywa, kiedy wody odchodzą, a wokół robi się dziwnie jasno i zdecydowanie za chłodno. Od czasu narodzin zmienia się bardzo wiele. Czy wiesz, że już w czasie życia postnatalnego mózg każdego człowieka rośnie aż o 70 procent, a noworodek poprawnie widzi kolory dopiero po 2 tygodniach? Równie dużo zmienia w kwestii skóry. Twój maluch jest narażony na wiele nowych czynników, a jego naskórek stanowi pierwszą linię obrony. To właśnie dlatego wśród najmłodszych tak powszechne są pokrzywki, podrażnienia czy właśnie odparzenia.

kremy na odparzenia niemowląt

Teraz konkretniej: skąd te odparzenia?

Powodów odparzenia czy, inaczej mówiąc, pieluszkowego zapalenia skóry, wbrew pozorom jest całkiem sporo. Czynnikiem drażniącym okolice intymne niemowlaka może być kał i mocz (sprzyjają temu także ciepło i wilgoć) lub uczulający składnik pieluszek i stosowanych kosmetyków. Należy jednak pamiętać, że odparzenie wcale nie musi być winą rodzica – ten problem dotyka nawet troskliwie zaopiekowanych maluchów!

Dlaczego to takie ważne, czyli o skutecznej pielęgnacji skóry dziecka.

Wiemy, skąd biorą się zaczerwienienia i stan zapalny na pupach naszych milusińskich. Teraz możemy się skupić na tym, jakie kroki podjąć, by skutecznie zwalczyć odparzenia. Metod łagodzenia tej przypadłości jest naprawdę wiele. Ważne, by nie lekceważyć kolejnych incydentów i przede wszystkim zadbać o ochronę.

Skóra musi oddychać, czyli zanim zastosujesz krem na odparzenia

Kluczową rolę w pielęgnacji delikatnej skóry dziecka odgrywa odpowiednia toaleta. Najlepiej jest zacząć od regularnej zmiany pieluszki – zrób to nie tylko wtedy, gdy malec zostawi w niej aromatyczny prezent. Nawet pozornie suchą pieluszkę dobrze jest zmienić co 3 godziny w ciągu dnia i rano, po przebudzeniu. Możesz też przewinąć pociechę przy okazji nocnych karmień. Po każdym przewinięciu podmyj dziecko pod delikatnym bieżącym strumieniem ciepłej wody. Możesz w tym celu pomóc sobie specjalnymi środkami myjącymi, ale upewnij się że mają prosty, dobry skład i są dostosowane do pH odpowiedniego dla niemowląt. Przydatną praktyką jest także wietrzenie pupy – po każdym myciu należy upewnić się że jest sucha i pozwolić poleżeć dziecku bez pieluszki. Dla dziecka będzie to okazja żeby poczuć się dużo swobodniej, a dla mamy i taty skuteczny i prosty sposób na gojenie się zmian.

Tak dawniej radzono sobie z problemem… A jak można dziś?

Istnieją także naturalne sposoby stosowane już za czasów naszych babć – mowa tu o krochmalu. Możesz przemywać pupkę dziecka rozcieńczonym roztworem wody i skrobi ziemniaczanej raz dziennie lub co kilka dni przygotować kąpiel z dodatkiem krochmalu.

Dobrą praktyką w przypadku skłonności skóry dziecka do przesuszania lub atopii jest dodawanie do kąpieli emolientów. Powodują one powstanie warstwy filmu ochronnego, który zapobiega utracie wody, mają działanie nawilżające, natłuszczające i zmiękczające, co działa stymulująco na regenerację skóry. Po takiej kąpieli najlepiej jest zastosować krem na odparzenia dla niemowląt, który stanowi kolejny bardzo istotny krok w walce o zdrową skórę okolic pieluszkowych. Stosuj go także przy przewijaniu, na umytą i wysuszoną skórę okolic intymnych – za każdym razem, kiedy zauważysz podrażnienie. Stosowanie kremów niesie za sobą wiele korzyści – natłuszcza zmienioną okolicę, przez co chroni przed nadkażeniem i stwarza środowisko sprzyjające regeneracji, łagodzi stan zapalny i, co najważniejsze, przynosi ulgę. Pamiętajmy jak uciążliwe mogą być dla niemowlaka dolegliwości takie jak ból, pieczenie i swędzenie. Maluch może być dużo bardziej marudny i niespokojny, a noce – nieprzespane. Całe szczęście szeroka gama preparatów na odparzenia, takich jak Bephanthen Baby, Linomag czy Sudokrem poza działaniem u źródła problemu gwarantuje łagodzenie przykrych objawów.


Jak w gąszczu produktów znaleźć najlepszy krem na odparzenia?

Zwrócić uwagę na profil lipidowy kremu, innymi słowy – dopasuj stopień natłuszczenia kremu na odparzenia do zaawansowania zmian skórnych, występujących w przypadku waszego malucha. Wybierz kremy mniej tłuste, jeśli na pupie malucha nie widać podrażnienia i stanu zapalnego. Jeżeli jesteś świeżo upieczonym rodzicem, zwróć uwagę, czy krem nadaje się dla noworodka, ponieważ niektóre specyfiki przeznaczone są dla dzieci powyżej 1 roku życia.


Dopasuj krem na odparzenia do skóry niemowlaka

Najlepiej wybierać spośród preparatów o wielokierunkowym działaniu. W niektórych kremach występują specjalne lipidy, które wbudowują się w uszkodzoną uszkodzoną barierę ochronną skóry i ją odbudowują, inne cechują się przewagą lipidów pielęgnacyjnych, jeszcze inne wspierają regenerację, dzięki obecności dekspantenolu. Chcąc wybrać najlepsze maści i kremy na odparzenia zwróć uwagę na skład i mechanizm działania w zależności od tego, na jakich efektach najbardziej ci zależy. W razie jakichkolwiek wątpliwości, skonsultuj się ze specjalistą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *