Opieka nad obłożnie chorym wymaga nie tylko ogromnego nakładu sił i dużego zaangażowania. Potrzeba przy niej również fachowej wiedzy i przestrzegania kilku podstawowych zasad. Jeśli decydujesz się na pozostawienie kogoś bliskiego pod swoją pieczą, warto od samego początku nastawić się na szczególny rytm dnia i dopilnowanie kilku istotnych szczegółów. Niezbędne będą do tego specjalistyczne łóżko z materacem przeciwodleżynowym, pieluchomajtki dla dorosłych, a na wszelki wpadek także opatrunki na odleżyny.

Opieka nad obłożnie chorym wymaga cierpliwości

Wylew lub udar mogą zdarzyć się w każdej chwili. Jeśli mieszkasz z krewnymi w starszym wieku, którzy cierpią na nadciśnienie lub choroby wieńcowe, jeden incydent może zmienić całe dotychczasowe życie. Chwila niedokrwienia sprawia, że w domu pojawia się problem niedowładu lub nawet całkowitej niesprawności ruchowej. Niezależnie od tego, w jakim stopniu chory może funkcjonować samodzielnie, do tego stanu wyłączają się problemy psychosomatyczne. Często manifestują się przykurczami lub nieskoordynowanymi ruchami, które jeszcze bardziej przeszkadzają w codziennej opiece, na przykład podczas karmienia.

Pieluchomajtki dla dorosłych

Pieluchomajtki dla dorosłych – pierwsza pomoc w inkontynencji. Na co zwrócić uwagę?

Oprócz spędzenia większości czasu w łóżku (koniecznie trzeba chorego uruchamiać, podnosić i zmieniać jego pozycję tak często, jak to możliwe) pojawia się problem nietrzymania moczu (inkontynencji), na co jedynym sposobem są chłonne pieluchomajtki dla dorosłych. Refundacja sprawia, że wydatek na specjalistyczne materiały do higieny nie jest aż tak dotkliwy, choć w prawidłowej pielęgnacji chorego cierpiącego na częstomocz dziennie zużywa się nawet do 5-6 sztuk. Brak kontroli nad pęcherzem powoduje bezwiedne wydalanie. Często dotyczy to także pacjentów z pełną świadomością. Dlatego stałe zaopatrzenie w pieluchomajtki dla dorosłych, których cena jest umiarkowana, to podstawowa kwestia. Wszystkie modele dostępne na rynku podlegają refundacji – tym bardziej warto postawić na markowe wyroby o podwyższonej chłonności takie jak pieluchomajtki dla dorosłych Tena, Seni lub Dailee. W przeciwieństwie do wkładek lub majtek chłonnych produkty w jednym rozmiarze mogą być stosowane zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn.

Nie tylko dobre samopoczucie. Pieluchomajtki to profilaktyka przeciwodleżynowa

Częsta zmiana chłonnych podkładów jest istotna nie tylko ze względu na estetykę. Najpoważniejszym problemem pojawiającym się w przypadku przewlekle chorych, unieruchomionych pacjentów, są odleżyny. Bardzo łatwo pojawiają się w miejscach narażonych na kontakt z podłożem, a także w miejscach, w których dochodzi do zaparzenia lub oddziaływania moczu na skórę.

Używanie specjalnych środków i często zmieniane pieluchomajtki dla dorosłych w odpowiednich rozmiarach to podstawowy warunek utrzymania dobrostanu pacjenta. Przewlekłe odleżyny są nie tylko bardzo uciążliwe, ale przede wszystkim powodują uporczywy ból. Gdy raz się pojawią, bardzo trudno je wygoić. Dlatego najbardziej chłonne pieluchomajtki dla dorosłych męskie lub damskie, o dużej chłonności, dopasowane anatomicznie do pacjenta, muszą być zmieniane dość często – nie warto na nich oszczędzać.

Materac przeciwodleżynowy

Zorganizuj opiekę na wysokim poziomie i skorzystaj z refundacji

Kolejny wydatek (na szczęście również podlegający refundacji) to materac przeciwodleżynowy. Posiada on specjalny system dwóch komór, na przemian wypełniających się powietrzem. Dzięki automatycznemu działaniu dołączonej pompki co kilkanaście minut zmienia się miejsce kontaktu ciała z podłożem. Najlepiej, jeśli taki materac uda się położyć na specjalnym łóżku rehabilitacyjnym, które zapewnia możliwość regulacji na wielu poziomach, by ułożenie pacjenta było dla niego jak najkorzystniejsze. Mimo starań odleżyny mogą pojawić się w każdej chwili.

Na zaczerwienione miejsca powinno się stosować maść przeciwodleżynową, a gdy już dojdzie do zmian, zastosować specjalistyczny opatrunek na odleżyny. Poza tym trzeba uzbroić się w cierpliwość i poświęcać choremu dużo uwagi – tylko w ten sposób delikatna skóra zostanie utrzymana w dobrej kondycji przez długie miesiące.

Kup produkty do opieki nad pacjentami leżącymi w najlepszej cenie:

 • Atrauman AG opatrunek ze srebrem
  Od: 51.45 
 • Tena Slip Plus
  Od: 48.80 
 • Tena Proskin Slip Super
  Od: 24.60 
 • Tena Proskin Slip Maxi
  Od: 26.50 
 • Dailee Slip Premium Maxi Plus
  Od: 69.00 
 • Super Seni Plus
  Od: 75.20 
 • Super Seni
  Od: 67.00 
 • Tena Slip Junior – 32 szt.
  68.30 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *