Dodaj opinie

Czy wiesz, że przewlekła niewydolność żylna jest jednym z powszechnych problemów zdrowotnych?

Nie bagatelizujmy tego schorzenia, które może prowadzić nawet do znacznego pogorszenia jakości życia. Przeczytaj, by dowiedzieć się, czym jest przewlekła niewydolność żył, jak ją rozpoznać i jak można sobie pomóc.

Tajemnicza choroba – przewlekła niewydolność żylna

Krew w naszym ciele krąży przez rozbudowaną sieć naczyń krwionośnych, które łącznie miałyby ponad 100 tys. kilometrów, gdyby ułożyć je w jedną linię. Choroby tętnic mogą skutkować natychmiastowymi i życiu zagrażającymi objawami. Choroby żył to natomiast cichy wróg – rozwijają się latami, nie dając jasnych sygnałów – taka jest przewlekła niewydolność żylna.

Przewlekła niewydolność żylna ma miejsce, gdy żyły, zwłaszcza ich zastawki, tracą zdolność właściwego funkcjonowania. Zastawki żylnie zostały zaprojektowane w taki sposób, aby umożliwiały przepływ krwi z nóg do serca, pomimo grawitacji. Kiedy zastawki nie działają jak trzeba, siła grawitacji przeważa, a przepływ krwi odwraca się – to nazywane jest refluksem żylnym.

Podczas tego procesu krew z dolnych partii ciała nie jest w stanie wrócić do serca i układu krążenia płucnego, co skutkuje jej zaleganiem w nogach i wzrostem ciśnienia w żyłach. Z uwagi na istnienie układu żylnego zarówno głębokiego, jak i powierzchownego w nogach, niewydolność żylna może dotyczyć obu tych układów lub ich połączenia.

Częściej niż myślisz, przewlekła niewydolność żylna dotyka kobiety, osoby z nadwagą, osoby z predyspozycjami genetycznymi oraz kobiety w ciąży. Inne czynniki ryzyka, które mogą zwiększyć szanse na zachorowanie na przewlekłą niewydolność żylną, to:

  • Siedzący tryb życia
  • Długi czas spędzany na staniu lub siedzeniu
  • Brak aktywności fizycznej
  • Stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych lub hormonalnej terapii zastępczej
  • Wrodzona lub nabyta trombofilia (skłonność do tworzenia zakrzepów)
  • Palenie papierosów
  • Gorące kąpiele i długotrwałe narażenie na słońce
  • Długotrwałe podróże samolotem
  • Niewydolność serca
  • Wiele ciąż

Przeciwnie niż mogłoby się wydawać, przewlekła niewydolność żylna jest tak samo powszechna jak nadciśnienie tętnicze czy choroby serca – szacuje się, że dotyka 40-60 proc. kobiet oraz nawet 30 proc. mężczyzn. Niestety, niewiele z tych osób zwraca się do specjalisty, a brak leczenia może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, w tym trudno gojących się owrzodzeń żylnych.

Nie ignoruj tych objawów przewlekłej niewydolności żylnej. Wczesne objawy niewydolności żył mogą przypominać inne dolegliwości, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Chociaż początkowo PNŻ nie musi powodować bólu, istnieje kilka innych sygnałów, które powinny wzbudzić naszą uwagę:

  • Delikatny obrzęk kostek, nasilający się pod wieczór
  • Uczucie ciężkości w nogach
  • Żylaki

W zaawansowanym stadium choroby skóra może stwardnieć, a na jej powierzchni mogą pojawić się brązowe plamy oraz stany zapalne, charakterystyczne dla tego schorzenia. W miarę postępu choroby może dojść do uszkodzenia mikrokrążenia oraz osłabienia skóry, co prowadzi do powstawania owrzodzeń.

Przewlekła niewydolność żylna – jak wpływa na ogólne zdrowie?

Nieleczona zaawansowana niewydolność żylna może znacząco obniżyć jakość życia i komfort codziennego funkcjonowania, a także prowadzić do ograniczenia zdolności ruchowej. Szczególnie w przypadku kobiet, schorzenie to może prowadzić do obniżonej samooceny, a badania wskazują, że pacjenci z niewydolnością żylną są bardziej podatni na lęki, depresję oraz mają trudności w relacjach z partnerem, pracy i społeczeństwie. Częściej rezygnują z ulubionych zajęć i sięgają po wsparcie psychologiczne. Jeśli doświadczasz któregokolwiek z wymienionych objawów żylaków lub przewlekłej niewydolności żylna, skonsultuj się ze specjalistą. Dzięki temu możesz zapobiec poważnym powikłaniom zdrowotnym i zadbać o swoje zdrowie.

Skuteczne radzenie sobie z przewlekłą niewydolnością żylną

Pacjenci z przewlekłą niewydolnością żylną powinni być leczeni zgodnie z zaawansowaniem i charakterem swojej choroby. Cele terapii obejmują zmniejszenie obrzęków i dyskomfortu, poprawę wyglądu skóry, usuwanie bolesnych żylaków oraz leczenie owrzodzeń. W początkowym etapie terapii zwykle stosuje się podejście konserwatywne, które obejmuje uniesienie nóg, aktywność fizyczną, odpowiednią dietę i terapię uciskową, czyli stosowanie produktów kompresyjnych.

W zarówno profilaktyce, jak i terapii przewlekłej niewydolności żylna bardzo pomocne okazują się produkty marki JOBST, które wywierają na nogi ucisk stopniowany, najsilniejszy w okolicy kostki i stopniowo osłabiający się w kierunku góry. Ta technologia wspomaga prawidłowe krążenie krwi, zapobiegając zastoju krwi, opuchliznom oraz powstawaniu zakrzepów.

Podkolanówki, pończochy i rajstopy maskują niedoskonałości, ale brak odpowiedniego ściągacza może spowodować, że uciskają zbyt mocno i powodują dyskomfort. Dlatego marka JOBST wprowadziła innowacyjną technologię SoftFit, która pozwala na bezpieczne dopasowanie produktu bez zbytniego ucisku. Wewnętrzna warstwa materiału zawiera specjalne włókna silikonowe, które zastępują ściągacz, utrzymują produkt na miejscu, zapewniając wygodę i skuteczność noszenia.

Medyczne produkty kompresyjne JOBST są dostępne dla kobiet i mężczyzn. Są łatwe w użyciu, idealnie dopasowują się do ciała, zapewniając wygodę i trwałość. Oferta JOBST obejmuje różnorodne linie, takie jak JOBST Opaque, JOBST UltraSheer, JOBST forMen Explore, a także specjalistyczne, np. JOBST Travel dla podróżujących, JOBST Sport dla aktywnych, oraz JOBST Maternity dla kobiet w ciąży. Więcej informacji znajdziesz na www.opatrunek.pl/kompresjoterpia

Warto podkreślić, że wybór odpowiedniego stopnia ucisku (klasy kompresji) powinien być skonsultowany z lekarzem, uwzględniając zaawansowanie schorzenia żylnej niewydolności i potrzeby organizmu.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Podmiot prowadzący reklamę: Medistrefa Sp. z o.o.; Producent BSN-Jobst Gmbh; Stosuj w chorobach układu żylnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *